Potrivit șefului Serviciului de presă al Poliției Capitalei, Natalia Stati, în jurul orei 01:00, oamenii legii au fost sesizați prin intermediul Serviciului unic 112 precum că într-un local de pe bulevardul Constantin Negruzzi se află o persoană agresivă, transmite Ultimelestiri.md.
Solicitanta a comunicat angajaților Poliției că a fost agresată fizic și verbal de către o tânără necunoscută.
În timpul documentării cazului, persoana a fost identificată. Aceasta s-a dovedit a fi o tânără de 29 de ani. Potrivit oamenilor legii, femeia avea un comportament neadecvat și agresiv, fiind vizibil în stare de ebrietate.
La solicitarea oamenilor legii de a se calma și a înceta acțiunile ilegale, aceasta nu a reacționat, continuând să manifeste un comportament neadecvat, încercând în repetate rânduri să agreseze verbal și fizic angajații Poliției. La somațiile repetate ale polițiștilor de a înceta acțiunile ilegale, în caz contrar se va recurge la aplicarea mijloacelor speciale, tânăra în niciun fel nu reacționa, după care pe neașteptate, din intenții huliganice, a aplicat violența fizică nepericuloasă prin aplicarea loviturilor directe asupra polițiștilor.
Tânăra a fost dusă la IP Centru pentru documentare. Cazul dat a fost înregistrat, iar toate circumstanțele urmează a fi stabilite. Pentru acțiunile manifestate, femeia riscă sa fie documentată prin prisma art. 69 și 354 Cod contravențional.
În mediul online au apărut și imagini video în care se vede cum femeia sare la bătaie la angajații Poliției. Aceasta strigă că cunoaște legea foarte bine.
Video: Telegram/Ungureanu112
