Atmosfera de sărbătoare se simte tot mai mult la sate şi oraşe, unde pregătirile sunt pe ultima sută de metri, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Tvr Moldova.
IGOR HÎNCU, locuitor al satului Floreni, Anenii Noi: Una dintre cele mai frumoase tradiţii pe care o purtăm cu noi şi vrem să le-o transmitem şi celor mici.
Anul acesta, familia Hîncu a decis să împodobească bradul cu jucării reciclabile, iar tradiţionala stea din vârful pomului, a fost înlocuită cu simbolurile Uniunii Europene.
"În fiecare an avem tradiţia de a luam brăduţ cu rădăcină şi să-l replantăm în grădina noastră. Întotdeauna ne străduim să avem jucării create chiar de copii noştri astfel dăm o valoare mai mare brăduţului."
Şi casa a fost decorată cu sute de luminiţe.
Au prins culoare şi unele străzi din Chişinău. Peste 200 de kilometri de ghirlande şi sute de decoraţiuni luminoase au fost instalate în tot oraşul, dar unele vor fi aprinse pe 23 decembrie. Pregătirile de sărbătorile de iarnă sunt pe ultima sută de metri în Chişinău. Peste două zile va fi inaugurat târgul de Crăciun şi vor fi aprinse luminiţele de pe brad. Angajaţii Primăriei muncesc acum contracronometru.
"După mine e una dintre cele mai frumoase sărbători. Spiritul, încercăm să-l creăm noi."
"Noi aşteptăm sărbătorile de iarnă, chiar dacă e frig e frumos îmbodobit oraşul, în special pentru copii."
ALINA TABACARI, şef interimar, Direcţia generală cultură și patrimoniu cultural: Avem în fiecare sector zonele foto, pom de Crăciun. Dar pomul de Crăciun din centrul Capitalei, pe care noi îl considerăm cel mai important, are o ghirlandă cu lungimea de trei kilometri.
Direcţia generală Cultură și Patrimoniu cultural a alocat, în acest an, peste un milion şi jumătate de lei pentru organizarea sărbătorilor de iarnă. La Soroca, Rezina, Anenii Noi, Orhei, sau Ungheni au fost deja aprinse luminiţele şi inaguraţi pomii de Crăciun.
