Precizările au fost făcute pentru One TV de către purtătorul de cuvânt al Procuraturii Generale Violina Moraru, transmite Ultimelestiri.md cu referire la newsmaker.md.
„Pe caz, la data de 19 iulie 2024, organul de urmărire penală al Inspectoratului de Poliție Botanica a pornit urmărirea penală în baza art. 257 alin. (4) din Codul penal, pe faptul „dării în folosinţă a caselor de locuit, a obiectivelor industriale, a construcţiilor în domeniul transporturilor şi energeticii, a altor construcţii în stare necalitativă, neterminate sau necorespunzînd condiţiilor proiectului de către conducătorii organizaţiilor de construcţie, conducătorii de şantier şi persoanele cu funcţie de răspundere care exercită controlul calităţii în construcţii, fapte care au cauzat decesul unei persoane”, a comunicat reprezentanta Procuraturii Generale.
Articolul 257, aliniatul 4 din Codul penal, prevede că cei găsiți vinovați se pedepsesc cu închisoare de la 5 la 10 ani, în cazul persoanei juridice se pedepseşte cu amendă în mărime de la 300 mii lei la 550 mii lei, cu privarea de dreptul de a exercita o anumită activitate sau cu lichidarea persoanei juridice.
Ultimelestiri.md amintește că, în după-amiaza zilei de 18 iulie, doi copii, o fetiță de 11 ani și un băiețel de șase ani, s-au electrocutat în timp ce se jucau în Parcul „Sarmizegetusa” din sectorul Botanica al Chișinăului. Minorii au fost transportați la spital, însă, la scurt timp, fetița a decedat.
Reprezentanții Primăriei Chișinău afirmă că în cazul incidentului tragic din sectorul Botanica al Capitalei, soldat cu decesul unui copil, nu este vorba despre cabluri care atârnau. Instituția a spus că așteaptă rezultatele anchetei organelor de drept.
Între timp, toate parcurile din Capitală sunt verificate de specialiști.

Un comentariu
Pingback: Copii electrocutați în Capitală: Fetița de 11 ani, condusă pe ultimul drum - Ultimele ştiri din Moldova