Prin astfel de clipe de coșmar a trecut și Maria Pântea, mamă a patru copii, o nouă eroină a proiectului „Femeile vorbesc”, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Jurnaltv.md.
După ce ani la rând a fost bătută de soț, femeia a lăsat într-o zi casa și copiii, și a fugit la niște cunoscuți. A lăsat în urmă totul, de frica soțului.
Maria Pântea, mama a patru copii: „M-a lovit pe față cu capul, îmi trăgea cu picioarele, cu pumnii”.
Maria Pântea este din raionul Nisporeni. Are 27 de ani și are patru copii. La 19 ani a născut primul copil, fiind deja mort în pântece. Au urmat alte patru nașteri, una dintre care a avut loc într-o ambulanță, pe timp de iarnă.
Maria Pântea, mama a patru copii: „Ieșeam din satul Bărboieni și m-au luat durerile, și am născut în salvare și am întrebat: ce am? Băiețel aveți”.
Femeia și-a părăsit soțul după șapte ani de căsătorie, pentru că a obosit să fie insultată, batjocorită și chiar bătută. Maria Pântea a avut curajul să iasă în public și să vorbească despre coșmarul prin care a trecut abia după ce a plecat de la soț.
