Pentru vineri, oficiala are programată o vizită la Mănăstirea Marta și Maria din satul Hagimus, raionul Căușeni. Imediat după discuțiile de la mănăstire, comisara va face și declarații de presă, transmite Ultimelestiri.md cu referire la IPN.
Aceasta este a treia vizită a Martei Kos în Moldova.
Ultima dată oficiala a vizitat Moldova în perioada 9-11 mai. Atunci, timp de trei zile ea a vizitat mai multe localități din Moldova din nordul și sudul țării.
