El afirmă că independența politică nu se rezumă la momentul proclamării din 1991, ci trebuie să însemne instituții eliberate de influența partidelor și o democrație în care oamenii decid singuri, transmite Ultimelestiri.md.
„De 30 de ani, Parlamentul a fost dominat de partide care și-au impus procurorii, au controlat instituțiile și au trădat așteptările oamenilor. A venit momentul să aducem în Legislativ o voce cu adevărat liberă, care să răspundă doar cetățenilor. Moldova poate urma exemplul Estoniei, unde independența politică și reprezentarea civică autentică au devenit cheia unei transformări democratice de succes. Independența adevărată înseamnă să avem instituții eliberate de partide, oameni care decid singuri și o democrație în care cetățenii își fac singur dreptate prin vot. Această șansă nu trebuie ratată”, a subliniat candidatul.
