Ion Ceban, președintele Mișcării Alternativa Națională (MAN) a anunțat cp va discuta în cadrul Congresului de la Strasbourg despre problemele Autorităților Publice Locale din Republica Moldova, transmite Ultimelestiri.md.
„Participăm, împreună cu colegii din CALM, la lansarea celei de-a 46-a sesiune a Congresului Autorităților Locale și Regionale a Consiliului Europei. Avem programate mai multe ședințe unde vom discuta problemele Autorităților Publice Locale din țara noastră”, a menționat Ion Ceban.
Totodată, președintele a menționat despre importanța participării la eveniment: „Pe parcursul vizitei avem programate mai multe ședințe și întrevederi. Am pregătit mai multe rapoarte în diverse domenii, în calitate de vicepreședinte CALM și de Primar General al Capitalei”.
„Delegația MAN a pregătit mai multe rapoarte în diverse domenii, inclusiv privind situația actuală a administrațiilor publice locale din Republica Moldova, presiunile financiare și blocajele economice cu care se confruntă municipiul Chișinău, precum și situația reformelor din țară, inclusiv din sistemul justiției.”
În cadrul evenimentului, Ion Ceban va expune poziția CALM și va discuta cu partenerii europeni despre situația de acasă, cu scopul de a promova dezvoltarea Autorităților Publice Locale și bunăstarea cetățenilor.
Această participare reprezintă un pas important în consolidarea relațiilor internaționale și în susținerea democrației și a valorilor europene în Republica Moldova.
