Ambasadorul Federației Ruse la Chișinău, Oleg Ozerov, a fost convocat la Ministerul Afacerilor Externe. Deocamdată se cunoaște că acesta urmează să ajungă la MAE la ora 16:00, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la agora.md.
Ultimelestiri.md amintește că parlamentarul Alexandr Nesterovschi a fost condamnat la 12 ani de închisoare într-un penitenciar de tip închis. Acesta a fost obligat să achite statului peste un milion de lei. Deputatul a fost găsit vinovat de corupere pasivă, în proporții deosebit de mari, în interesul unui grup criminal organizat și de pregătirea finanțării partidelor politice din surse ilegale.
Astăzi, 31 martie, directorul Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Alexandru Musteața, a declarat că, Ambasada Federației Ruse în Moldova l-a ajutat pe Alexandr Nesterovschi, condamnat la 12 ani de închisoare pentru corupere pasivă, pregătirea și acceptarea finanțării unui partid politic din partea unui grup criminal organizat, să eschiveze de la închisoare.
Acesta a afirmat că, la data de 18 martie 2025, ora 20:15, cu o zi înainte de pronunțarea sentinței de condamnare, Nesterovschi a fost documentat intrând pe teritoriul Rusiei de la Chișinău. Ulterior, la 19 martie 2025, acesta a fost transportat cu un mijloc auto cu numere diplomatice ale Rusiei pe teritoriul regiunii transnistrene, unde se află până în prezent sub protecția directă a Rusiei.

Un comentariu
Pingback: Trei diplomați ruși vor fi expulzați din R. Moldova: Precizările MAE - Ultimele ştiri din Moldova