Evenimentul a fost susținut de Ministerul Culturii, care promovează valorile naționale și folclorul autentic. De asemenea, Direcția Cultură și Turism din cadrul Consiliului Raional Drochia a organizat mai multe activități culturale dedicate „Mărțișorului”, inclusiv spectacole, ateliere de confecționat mărțișoare și masterclass-uri, transmite Ultimelestiri.md cu referire la nordnews.md.
„Este o mare sărbătoare pentru satul nostru să avem oaspeți de seamă, precum „Plăieșii”. Suntem foarte bucuroși să-i avem alături de noi și să ne aducă atâtea emoții pozitive”, a spus o spectatoare.
„Mărțișorul este inclus în lista patrimoniului UNESCO, iar în raionul nostru este promovat foarte bine prin diverse manifestări culturale”, a declarat Cristina Țurcanu, șefa Direcției Cultură și Turism a Consiliului Raional Drochia.
Pentru locuitorii din Pelinia, concertul a fost o adevărată sărbătoare.
„Am uitat de lucru, de griji, de dureri. E o plăcere să-i vedem pe „Plăieșii” cântând la noi în sat”, a spus o altă spectatoare.
Festivalul „Mărțișor 2025” a ajuns în mai multe sate și orașe din țară, dar și peste hotare.
Pe parcursul lunii martie, Ansamblul „Plăieșii” a susținut 15 spectacole în diferite localități din republică.
„Ne-am dorit să aducem frumosul în lume prin muzică și tradiții. Oamenii de la țară sunt dornici de astfel de evenimente, iar noi ne străduim să le oferim spectacole de calitate”, a declarat Nicolae Gribincea, fondatorul ansamblului.
Concertul de la Pelinia a fost un moment de bucurie și comuniune pentru localnici, care au demonstrat încă o dată că tradițiile populare rămân o parte esențială a identității naționale.
