Unul dintre cei care au absolvit deja este Cătălin Anton, care actualmente lucrează în calitate de asistent medical pediatric, transmite Ultimelestiri.md.
„Urmează încă să devin medic, dar, deocamdată, am ales pentru început să fiu asistent medical ca să fiu mai aproape de pacient. Se începe de la o îngrijire mai în detaliu, cum merge acea grijă, acea monitorizare, acea pregătire a oricărui copil și, totodată, cum să fii mai empatic cu pacienții”, a declarat Cătălin pentru jurnaliștii Europa Liberă.
Concomitent, tânărul face un masterat în psihopedagogie.
„Un asistent medical trebuie să fie empatic, punctual, rezistent la stres, să comunice cu pacientul”, mai spune tânărul.
Mihai și Gabriel sunt în prezent studenți în anul I la programul de studii „Asistență medicală generală”. Cei doi au 16 colege în grupă.
„De mic copil îmi plăcea să ajut lumea și, când vedea medicii și asistenții medicali cât de operativ lucrează și ajută oamenii, m-au motivat și pe mine ca să urmez această cale minunată”, spune Mihail Zgureanu.
„Eram pasionat de medicină. Această facultate este una de viitor și într-un termen de patru ani îți oferă posibilitatea de a face studii medicale superioare, ceea ce îmi va crea un viitor mai bun”, menționează Gabriel Burdujan.
„Conceptul de asistent medical presupune atât implicarea femeilor, cât și a bărbaților, pentru activitățile pe care le realizează o asistentă medicală necesită deseori multă forță și atunci, cu siguranță, ar fi mai potrivit, de exemplu în anestezie, terapie intensivă, pentru un bărbat. În prezent, profesia de asistent medical devine din ce în ce mai atractivă și pentru bărbați”, a declarat conferențiară universitară, Virginia Șalaru.
