„Oi, 35 de lei kilogramul. Erau mai scumpe da, erau mai scumpe, ei am luat pentru nepoțele măcar de o gustare, până o să fie a noastre din grădină”, spune un cumpărător, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la tvn.md.
„La 30 de lei. – Cum vi se pare prețul? – Foarte bun. Înainte erau și în luna iunie se coceau, acum cu o lună mai devreme”;
„40 kilogramul. – Cum vi se pare prețul? – Normal, după cum sunt în magazine, acum e preț normal. La noi la magazin 95 era, nu demult am cumpărat la Paște”, spun cumpărătorii.
Comercianții menționează că prețul s-a micșorat aproape de trei ori.
„Ea a fost și 300 de lei, dar acum dacă comparăm cu perioada iernii, iată 30-35, a căzut, e un preț bun. Foarte mult a căzut prețul, aproape cu 100 de procente”;
„35-30 acum este căpșuna. – Prețul a scăzut da? – Prețul a scăzut da, foarte brusc a căzut prețul. – De ce? – Nu cunosc, e foarte multă cred, de aceea. – Oamenii ce zic? – Se miră, foarte tare se miră oamenii, cumpărau înainte de Paști cu 75 de lei căpșuna, iar acum așa s-a ieftinit”, susțin vânzătorii.
La Piața Centrală din Bălți prețul pentru un kilogram de căpșuni variază între 30 și 100 de lei.
Video: Youtube/TV-NORD Moldova
