Oponenții politici acuză guvernarea de „cenzură”, speculând că această decizie ar veni după ce președintelui Maia Sandu i-ar fi fost adresate „întrebări incomode” la o conferință de presă din 18 martie. Unii cetățeni au declarat pentru Zdg.md că nu comentează acest subiect, menționând că nu se implică în politică, transmite Ultimelestiri.md.
„Nu mă implic în chestii politice. Asta-i cel mai murdar ce poate să fie. Nu mă interesează”, a spus o femeie.
Alții însă dezaprobă sistarea activității posturilor TV, spunând că mulți jurnaliști rămân fără lucru.
„Ne uitam la Canal 5 la filme și noutăți și parcă n-am văzut ceva care să afecteze statul”, a spus un bărbat.
Totuși, o bună parte din cetățenii încurajează sistarea activității instituțiilor media care sunt finanțate din bani ilegali și au drept scop dezinformarea oamenilor.
„Atât timp cât aceste canale sunt finanțate din bani ilegali, ele nu au ce căuta în sistemul informațional al R. Moldova. Oponenții politici să vină în Moldova și aici să demonstreze că este cenzură”, a declarat un bărbat.
„Astfel de instituții media fac propagandă pentru ruși, care sunt agresori în toată lumea. Trebuie arestate, confiscate proprietățile și duși la pușcărie”, susține revoltat un alt cetățean.
Șor și Plahotniuc – beneficiari finali ai acestei companii
Daniel Vodă, purtătorul de cuvânt al Guvernului, susține că decizia Consiliului pentru promovarea proiectelor investiționale de importanță națională (care numără 15 instituții publice) de a sista aceste canale, de fapt, se referă la beneficiarii companiei ce deține aceste canale.
„A fost sistarea temporară a valabilității actelor permisive, ca și măsură preventivă, pentru compania «Media Content Distribution», care a fondat postul «Canal 5». Decizia autorităților se referă la beneficiari, adică persoanele care sunt efectiv beneficiari finali ai acestei companii, care în urma concluziilor semnalate de autoritățile responsabile sunt Șor și Plahotniuc”, punctează Daniel Vodă.
Petru Macovei, directorul Asociației Presei Independente (API), a declarat pentru Zdg.md că „din perspectiva securității statului, noi mereu am susținut că R. Moldova ar trebui să se ralieze la sancțiunile aplicate la nivel internațional și la nivel european pentru anumite persoane care au și activități în domeniul media și folosesc aceste companii în scopul destabilizării situației în diferite țări. În cazul R. Moldova, cunoaștem foarte bine că atât gruparea Plahotniuc, cât și gruparea Șor urmăresc destabilizarea situației din țara noastră, folosind inclusiv activele mediatice pe care le au. Aceste resurse mediatice sunt folosite împotriva securității R. Moldova și proprietarii acestor televiziuni utilizează aceste companii inclusiv pentru spălarea banilor. Chiar dacă opoziția și unii colegi jurnaliști de la aceste instituții media reclamă cenzura, nu este nici pe departe așa”, susține Petru Macovei.
Ultimelestiri.md amintește că Canal 5 califică decizia de suspendare a televiziunii „o încălcare flagrantă a normelor democratice precum libertatea de exprimare, independența editorială și libertatea de creație, garantate atât de Constituție, cât și de Codul audiovizualului”. Potrivit reprezentanților TV, politica editorială a postului este „incomodă pentru autorități”.
Anterior, președinta Maia Sandu s-a arătat deranjată de întrebările unei jurnaliste de la Canal 5 adresate la o conferință de presă și a decis să o întrebe pe reporteră ce buget are instituția de presă pe care o reprezintă. Nemulțumirile au venit după o întrebare despre licitația pe spațiile comerciale de la Aeroport.
