Primarul Alexandr Petkov, într-o postare pe Facebook intitulată „Referitor la situația creată de „teroriștii gunoieri” la Bălți”, acuză conducerea interimară a întreprinderii municipale „Direcția Reparații și Construcții Drumuri” de responsabilitatea pentru criza gunoaielor, transmite Ultimelestiri.md cu referire la IPN.
Potrivit edilului, întreprinderea are un contract cu Primăria pentru evacuarea deșeurilor menajere, semnat în 2019, prin care se obligă să evacueze deșeurile și să asigure curățenia în jurul platformelor. Costurile sunt deja incluse în tariful aprobat, plătit de cetățeni.
„Prin urmare, orice „propuneri” privind plata suplimentară pentru curățarea gunoiului din jurul containerelor contravin contractului și sunt simple invenții, bazate pe incompetență și lipsă de respect față de lege”, a declarat Petkov.
Fără a oferi detalii concrete despre măsurile planificate, primarul a dat asigurări că „în cel mai scurt timp” va fi restabilită ordinea în sistemul de salubrizare. „Vom acționa strict în conformitate cu prevederile contractului și ale legii”, a subliniat edilul.
![]()
