Șeful Executivului a evidențiat devotamentul și sacrificiul de care dau dovadă polițiștii, atunci când asigură liniștea cetățenilor din țara noastră și luptă cu atacurile hibride, intensificate în ultimii doi ani, transmite Ultimelestiri.md cu referire la realitatea.md.
„Pentru perioada următoare ne-am propus spre realizare două obiective – să creștem încrederea cetățenilor în poliție și să diminuăm timpul de intervenție. Sunteți în centrul instituțiilor responsabile pentru asigurarea ordinii și securității publice, iar de acum încolo avem și mai mult de muncit, inclusiv pentru integrarea țării noastre în Uniunea Europeană”, a spus prim-ministrul Dorin Recean.
De asemenea, premierul a vorbit despre activitatea poliției în contextul parcursului european al Republicii Moldova și a menționat contribuția Uniunii Europene, a Statelor Unite ale Americii, României și a altor parteneri la crearea unei instituții puternice, în serviciul cetățenilor. Datorită suportului extern, poliția este dotată cu echipamente speciale, mașini și tehnică de ultimă generație. Astfel, inspectoratele din țară devin mai moderne, iar calitatea serviciilor oferite oamenilor este în creștere.
Președinta Maia Sandu a declarat că apreciază munca depusă de fiecare ofițer de poliție, vigilența și curajul de care dau dovadă în misiunea lor, mai ales în această perioadă cu un război la hotar și cu multe provocări în țară. Poliția Națională, alături de alte instituții, este în prima linie de apărare a democrației din Republica Moldova, a mai punctat șefa statului.
„Le-am mulțumit pentru profesionalismul și dedicația cu care apără pacea, ordinea şi liniștea publică, drepturile şi libertățile fundamentale ale cetățenilor. Le sunt recunoscătoare, inclusiv, pentru faptul că, în timp ce noi ne vom bucura de sărbători, ei vor fi la datorie. Dragi polițiste și polițiști, la mulți ani! Să avem cu toții pace și mulțumire în case și să avem forța să mergem mai departe pe drumul nostru european”, a declarat Șefa statului.
Ultimelestiri.md amintește că astăzi, 18 decembrie, Poliția Națională împlinește 33 de ani de la formare.
