Potrivit parohului și preotului la Biserica „Sf. Mare Mucenic Mina” din Bălți, Pavel Petrov, în prima săptămână a Postului Mare ar fi foarte bine ca luni, marți, miercuri și joi, oamenii să nu mănânce prescură și să nu bea agheasmă măcar până după vecerni, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la nordnews.md.
Preotul susține că postul nu înseamnă doar abținerea de la carne sau lactate, ci mai multă rugăciune, smerenie și pocăință.
„În deosebi, în Postul Mare se mai adaugă niște rugăciuni: din Psaltiri – psalmi, care noi cu dumneavoastră trebuie să le citim în aceste zile, Paraclisul Maicii Domnului, un Acatist al Mântuitorului sau al unui Sfânt, respectiv să ne rugăm pentru dânsul”, susține parohul.
De asemenea, acesta înseamnă oamenii să fie mai buni cu cei din jur. „Mai bine să postim ca să nu ne mâncam unul pe altul. Să nu mâncam „carne de om”. Fiindcă noi ne înlăturam de la mâncarea din carne, lactate sau pește, dar ne invidiem unul pe altul, ne urâm”, continuă preotul.
Totodată, în postul Paştelui nu se fac nunți, botezuri și cumetrii. În acest an, creștinii ortodocși vor sărbători Paștele pe data de 5 mai.
