Instituția a câștigat la categoria „Cel mai bun proiect de eficiență energetică în sectorul clădirilor publice”, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvn.md.
Prin lucrările de eficientizare energetică, gimnaziul a reușit să reducă cu aproape 30% din consumul de energie al instituției și să asigure circa 300 de elevi și cadre didactice cu săli de clasă mai calde și luminoase în perioada rece.
Distincția a fost oferită de ambasadorul Delegației UE în Republica Moldova, Jānis Mažeiks.
