„O să fie unele impedimente de circulație în momentul când se vor începe lucrările. Atunci vom cere scuze, dar cu răbdare și înțelegere ducerea la bun sfârșit a obiectivului va fi în folosul tuturor cetățenilor”, spune Stela Onuțu, primarul orașului Glodeni, transmite Ultimelestiri.md cu referire la nordnews.md.
Localnicii spun că starea actuală a străzii „300 de Ani’’ este îngrozitoare, având în vedere că nu a mai fost reabilitată din perioada sovietică.
„Copiii, elevii merg pe această stradă. Nu există nicio trecere pentru pietoni. Ar fi bine să se construiască. Foarte mulți copii au murit pe această șosea, au fost multe accidente. Au acoperit gropile cu asfalt, dar în toată viața mea, în 65 de ani, a fost reparată doar o dată sau de două ori”, a menționat un locuitor al străzii „300 de Ani” din Glodeni.
„Foarte rea [n.r. – starea drumului]. Uitați-vă ce este cu drumul, sunt borți și fel de fel de nevoi. Trebuie numaidecât reparată. Nu mai țin minte de câți ani [n.r. – este în așa stare], dar e de când o știu, de pe vremea rușilor, de pe vremea URSS-ului trebuie să fie”, a spus un șofer din satul Ciuciulea, raionul Glodeni.
„Ele toate trebuie reparate, nu numai acest drum. Toate străzile au necesitate de reparație. Pe fiecare stradă intrați și vedeți singuri ce străzi „frumoase””, a menționat Valeriu, taximetrist din orașul Glodeni.
Valoarea estimată a investiției este de aproape 9,4 milioane de lei, însă poate varia. Suma finală urmează să fie stabilită după procedura de achiziție publică. Proiectul va fi finanțat din Fondul Național pentru Dezvoltare Regională și Locală, iar Primăria orașului Glodeni va contribui cu 10%.
