„Instituțiile să-și facă treaba. Domnul ministru a dat reacție, ministerul a dat reacție la acest subiect. Să meargă ancheta în continuare, să prezinte dovezile. Noi avem toată încrederea în domnul ministru. Lăsați ancheta să-și facă treaba, colegii mei sunt disponibili. Dacă vor fi rugați, vor veni cu contribuții. Să nu facem speculații înainte de timp”, a declarat Igor Grosu, transmite Ultimelestiri.md.
Parchetul General de la București îi acuză pe câțiva medici care activează în România că ar fi obținut prin fraudă diplomele emise la USMF din Chișinău, având în vedere că ei lucrau cu normă întreagă în România în perioada în care ar fi trebuit să fie prezenți fizic în Republica Moldova, la rezidențiat.
Amintim că, astăzi, g4media.ro a publicat un articol și documente din care rezultă că Emil Ceban, actualul ministru al Sănătății în Republica Moldova, ar fi semnat, în fosta sa calitate de rector, diplomele de rezidențiat ale unor medici moldoveni despre care procurorii români susțin că au fost obținute fraudulos.
Din documentele publicate de presa română rezultă că și deputatul PAS Adrian Belîi, profesor la Universitatea de Medicină din Chișinău, și-a pus semnătura pe acele diplome.
Citește și:
Emil Ceban vine cu o nouă reacție privind diplomele medicilor cercetați în România
Adrian Belîi explică de ce a semnat diplomele medicilor cercetați penal în România
