Potrivit Tv8.md, cei doi jurnaliști ar fi fost impuși să șteargă tot ce au filmat la protestul din stânga Nistrului, transmite Ultimelestiri.md.
„Am venit aici pentru a monitoriza protestele care au fost anunțate de ceva timp de către așa-zisele autorități transnistrene. Am încercat să întrebăm oamenii care sunt doleanțele lor, de ce protestează, exact aceleași întrebări pe care le punem la un protest normal. Dar foarte repede am fost reținuți, duși la un așa-zis minister al securității și interogați mai mult de două ore”, a spus Viorica Tătaru.
Jurnaliștii au mai spus că au fost conduși de miliția transnistreană până la așa-zisa frontieră pentru ase asigura că cei doi ar fi plecat de pe teritoriul controlat de autoritățile separatiste.
Jurnaliștii au șters imaginile de la protest pentru a fi eliberați, dar au povestit că manifestanții nu putut explica de ce au ieșit în stradă.
„Tot ce am reușit să filmăm până la momentul reținerii ne-au obligat să le ștergem, discuțiile pe care le-am purtat cu oamenii nu le avem. Mulți oameni nu știau de ce au venit și nici să explice mesajele pe care le aveau scrise pe pancarte, ceea ce cumva i-a intimidat pe acești colaboratori, prima lor întrebare a fost: de ce i-ați întrebat dacă mesajul a fost scris de ei sau de altcineva. Ne-au interogat și în fața camerei”, a spus jurnalista.
Guvernul Republicii Moldova a remis în adresa reprezentantului politic în procesul de negocieri privind reglementarea transnistreană de la Tiraspol o sesizare de urgență, cu solicitarea eliberării imediate a acesteia și a oferirii posibilității revenirii în siguranță pe malul drept al Nistrului, iar Promo-LEX a venit cu o listă de solicitări.
Ultimelestiri.md amintește că transnistrenii au organizat un protest de amploare împotriva așa-ziselor presiuni economice ale Chișinăului.
Sute de oameni cu pancarte și drapelul regiunii separatiste în mâini s-au adunat în Piața Teatrului, de unde au pornit în marș în frunte cu liderul transnistrean, Vadim Krasnoselski.
Pe 11 ianuarie, mai mulți angajați ai întreprinderilor din stânga Nistrului au ieșit la protest în punctul de control Bender-Varnița, fiind nemulțumiți de introducerea taxelor vamale de către Chișinău începând cu 1 ianuarie curent.
Cu o reacție în acest sens a venit expertul în economie Veaceslav Ioniță. „Cei din stânga Nistrului nu achită TVA, care se cifrează la 30 de miliarde de lei, accizele nu le achită, care sunt șase miliarde de lei. Taxele vamale se cifrează la 500 de milioane de lei pentru toată țara. E doar un simplu scandal”, a explicat economistul.
Reamintim că, începând din 1 ianuarie 2024, odată cu intrarea în vigoare a Codului vamal al Republicii Moldova, toți agenții economici, inclusiv cei din regiunea transnistreană, vor achita taxa vamală pe principii generale, ținând cont de preferințele acordate în conformitate cu Tratatele și Acordurile internaționale la care Republica Moldova este parte.
