„În primul rând, condoleanțe familiilor celor care au decedat în rezultatul intemperiilor de duminică, 26 noiembrie. Acum, statul trebuie să se asigure că poate salva oamenii, chiar când ei singuri își neglijează siguranța. Și până Procuratura se va clarifica cu această situație, eu solicit demisia directorului Serviciului 112”, a declarat Dorin Recean, transmite Ultimelestiri.md.
Potrivit premierului, Serviciul 112 „se ocupă doar de plasarea informației, în loc să ia cazul, să-l urmărească cap-coadă și să se asigure că lucrurile sunt duse la capăt și problema este rezolvată”.
„Domnule ministru Efros, odată cu preluarea Serviciului la 1 ianuarie, împreună cu Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Ministerul Dezvoltării Economice și Digitalizării, împreună cu Ministerul Apărării, Mediului, Sănătății, toate protocoalele să fie revizuite. Aveți 30 de zile pentru acest lucru”, a adăugat Dorin Recean.
Ultimelestiri.md amintește că două persoane au decedat într-un automobil blocat în nămeți. Cadavrele acestora au fost găsite azi-dimineață, în jurul orei 08:35, la intrarea în localitatea Coșcalia, raionul Căușeni.
Sora bărbatului a declarat că fratele ei împreună cu soția s-au pornit la ea pentru a-i aduce un telefon ca să poată suna în caz de urgență.
Totodată, Serviciul de Urgență 112 a confirmat că a recepționat un apel din partea cuplului.
De asemenea, un bărbat a fost depistat mort noaptea trecută, pe un traseu din raionul Criuleni.
Cu declarații despre cazul de la Coșcalia a venit și ministrul de Interne, Adrian Efros, în cadrul unei conferințe de presă.

10 comentarii
Pingback: Dorin Recean cere demisia conducerii Agenției Achiziții Publice. Motivul - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Tauber: Oamenii mor din cauza incompetenței Guvernului. Semnăm o moțiune - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Ce spun fiica și ginerele cuplului decedat la Căușeni: Noi i-am găsit - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Liviu Oboroc, demis din funcția de director al Serviciului 112 - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Nosatîi, despre ninsorile abundente: Mai mulți militari au fost în teren - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Analist: Republica Moldova are nevoie de o aplicație de alertă pentru a evita tragediile - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Andrei Spînu, despre ninsorile abundente: A fost un dezastru natural - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Medici, despre tragedia de la Căușeni: A fost concediat cine nu trebuia - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Foști demnitari, după tragedia din Căușeni: Fiecare are o parte din vină - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Cererea fostului șef al Serviciului 112, examinată în continuare la Chișinău - Ultimele ştiri din Moldova